סליחת החטאים, הברית החדשה, הלב החדש והתחדשות החושים

ניצחון אלוהים על האנושיות שנפלה עקב חטא אדם וחווה מתבטא במילת הלב. מילת הלב, כלומר בריאת לב חדש, בעקבות סליחת החטאים, היא הגאולה עצמה ומהווה את שיא תוכנית אלוהים בחיים האישיים של כל אדם.

מילת הגוף חותמת את השייכות לעם הנבחר. מילת הלב מאפשרת לזוכה בה לחיות בהתאם לקדושת דרישותיו של אלוהים ולהיות כשיר לקיום רצונותיו.

הברית החדשה המובטחת לישראל (מוסג שהנוצרים ללא הצדקה לקחו אותה לעצמם) תחליף את ברית סיני שלא יכלו בני ישראל לקיים. במקום לכתוב את התורה על לוחות אבן, אלוהים יכתוב אותה על לוחות הלב החדש של ילדיו. רק הלב החדש יאפשר לקיים את התורה בקדושתה, לשרת את אלוהים בנאמנות ולהכיר אותו באינטימיות שלא נחוותה עד עכשיו:

וזרקתי עליכם מים טהורים וטהרתם מכל טמאותיכם ומכל גלוליכם אטהר אתכם. ונתתי לכם לב חדש ורוח חדשה אתן בקרבכם והסירתי את לב האבן מבשרכם ונתתי לכם לב בשר. ואת רוחי אתן בקרבכם ועשיתי את אשר בחקי תלכו ומשפטי תשמרו ועשיתם. וישבתם בארץ אשר נתתי לאבתיכם והייתם לי לעם ואנכי אהיה לכם לאלהים. (יחזקאל לו' כה-כח')הנה ימים באים נאם יהוה וכרתי את בית ישראל ואת בית יהודה ברית חדשה. לא כברית אשר כרתי את אבותם ביום החזיקי בידם להוציאם מארץ מצרים אשר המה הפרו את בריתי ואנכי בעלתי בם נאם יהוה. כי זאת הברית אשר אכרת את בית ישראל אחרי הימים ההם נאם יהוה נתתי את תורתי בקרבם ועל לבם אכתבנה והייתי להם לאלהים והמה יהיו לי לעם. ולא ילמדו עוד איש את רעהו ואיש את אחיו לאמר דעו את יהוה כי כולם ידעו אותי למקטנם ועד גדולם נאם יהוה כי אסלח לעונם ולחטאתם לא אזכר עוד. (ירמיה לא' ל-לג')חידוש הלב והרוח כולל גם חידוש החושים הנכים עקב הדין המתמשך שהיתחיל בחטא אדם וחווה והתגבר על ישראל כפי שניבא ישעיהו:

לך ואמרת לעם הזה שמעו שמוע ואל תבינו וראו ראו ואל תדעו. השמן לב העם הזה ואזניו הכבד ועיניו השע פן יראה בעיניו ובאזניו ישמע ולבבו יבין ושב ורפא לו. (ישעיה ו' ט-י')הגאולה היא ביטול הדין הקשה הזה. ביטול הדין יאפשר לראות באמת, לשמוע באמת, להרגיש באמת:

ושמעו ביום ההוא החרשים דברי ספר ומאפל ומחשך עיני עורים תראינה (…) וידעו תעי רוח בינה ורוגנים ילמדו לקח. (ישעיה כט' יח', כד')ולא תשעינה עיני ראים ואזני שמעים תקשבנה. ולבב נמהרים יבין לדעת ולשון עגלים תמהר לדבר צחות. (ישעיה לב' ג-ד')

פוסט זה פורסם בקטגוריה ברכות, גאולת ישראל, רוחני, עם התגים , , , , , , , , , , , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s